O projektu
Udruga (na)gluhih osoba Videatur iz Zagreba započela je s provođenjem projekta pod nazivom Suvremene socijalne usluge za osobe oštećena sluha.
Projekt je odobren od strane Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku u sklopu otvorenog poziva pod nazivom Širenje mreže socijalnih usluga u zajednici-faza 1; financiran je iz Europskog socijalnog fonda, Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. u iznosu od 1.499.382,72 kuna sa 100% intenzitetom potpore.
Projekt „Suvremene socijalne usluge za osobe oštećena sluha“ ima za cilj povećati socijalnu uključenost za 100 osoba oštećena sluha kroz korištenje IT tehnologije kao alata pružanja socijalnih usluga u zajednici. Projekt je nastao kao izraz potrebe gluhih i nagluhih osoba u RH i uključuje u provedbu 10 Organizacija civilnog društva koji okupljaju osobe oštećena sluha na svome području.
Predloženi projekt nastao je kao rezultat višegodišnjeg uspješnog partnerstva između Videatura i devet udruga koje okupljaju osobe oštećena sluha u Republici Hrvatskoj. Partneri na projektu su Udruga gluhih i nagluhih Istarske županije, Udruga gluhih i nagluhih Međimurske županije-Čakovec, Udruga osoba oštećena sluha Bjelovarsko-bilogorske županije, Udruga gluhih i nagluhih Nova Gradiška, Udruga gluhih i nagluhih Brodsko- posavske županije, Udruga gluhih i nagluhih grada Iloka, Udruga gluhih i nagluhih grada Varaždina i Varaždinske županije, Udruga osoba oštećena sluha Vukovarsko-srijemske županije i grada Vinkovci i Udruga gluhih i nagluhih Osječko-baranjske županije.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo ,na području RH živi više od 12000 gluhih i nagluhih osoba. Od navedenog broja njih više od pola živi izvan četiri najveća grada u RH čime im je dostupnost socijalnih i zdravstvenih usluga ograničena, što uzrokuje povećanu socijalnu isključenost i lošiju kvalitetu života.
Gluhe osobe puno teže uče i svladavaju hrvatski standardni jezik što im u životu stvara veliku prepreku prilikom komuniciranja, posebno kod primanja informacija. Upravo zbog toga su osobe oštećena sluha često meta raznih prevaranata , i često ne uspijevaju ostvariti prava koja su im osigurana unutar sustava socijalne skrbi.
Kako bi se osigurala stručna pomoć osobama oštećena sluha i u onim dijelovima države gdje im je takva pomoć vrlo ograničena ili u potpunosti isključena, Udruga Videatur se vodila primjerima europskih zemalja poput Švedske, Latvije i Češke koje su prepoznale mogućnosti korištenja mobilnih aplikacija i interaktivnih web portala u pružanju socijalnih usluga.
Projekt „Suvremene socijalne usluge za osobe oštećena sluha“ koristi interaktivni web portal i mobilnu aplikaciju koje u stvarnom vremenu osobama oštećena sluha pružaju usluge pravnog savjetovanja, psihosocijalne podrške, daktilografije i transkripcije, prevođenja i prilagodbe tekstova iz jezika gluhih u hrvatski govorni jezik. Putem mobilne aplikacije, osoba oštećena sluha može u bilo kojem trenutku dobiti podršku koja joj je potrebna za ostvarivanje svojih prava i uspješno primanje informacija. Web portal također sadrži e-learning program za učenje osnova znakovnog jezika za sporazumijevanje šalterskih službenika na znakovnom jeziku s osobama oštećena sluha, kao i roditelja s gluhom djecom. Na taj način radi se na premošćivanju komunikacijskih barijera.
Europske smjernice za prijelaz s institucionalne skrbi na usluge podrške za život u zajednici, nužnim smatraju društvene promjene kako bi se javne usluge na razini zajednice učinile uključivim i dostupnim svima, bez obzira na razinu ovisnosti o potpori ili invaliditetu osobe. Donošenjem digitalne agende za Europu, EU potiče države članice na korištenje IKT-a, kako bi se europskim građanima osigurale bolje, jeftinije i kvalitetnije usluge u zdravstvu i socijalnoj skrbi.
Projekt će se provoditi od 1.5.2020. do 1.5.2022. godine.
Trajanje projekta je 24 mjeseca.
Rezultati projekta:
1. Povećana socijalna uključenost za 100 osoba oštećena sluha kroz korištenje inovativnih suvremenih IT socijalnih usluga.
2. Ojačani kapaciteti 25 stručnjaka za pružanje socijalnih usluga osobama oštećena sluha.
3. Osnaženo 20 članova obitelji s ovisnim članom kako bi bolje uskladili obiteljski i poslovni život.