Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda
Izrada aplikacije je sufinancirana je sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020.
Sadržaj aplikacije isključiva je odgovornost Udruge (na)gluhih osoba Videatur
E-learning
Osobe oštećena sluha imaju svoj jezik, a Republika Hrvatska prihvaća Hrvatski znakovni jezik koji označava sustav vizualnih znakova koji uz pomoć posebnog položaj (oblika šake) i smjera pokreta ruku, držanja tijela i glave, izraza lica koji daju intonaciju i korištenja prostora tvore koncept odnosno smisao riječi. Članovi obitelji i bliže okoline koji imaju gluhu osobu u svojoj blizini imaju potrebu naučiti znakovni jezika, međutim, potrebno je da i stručnjaci koji rade u javnim institucijama ili bilo kojem javnom servisu, a pružaju određenu uslugu širem građanstvu, također, nauče najčešće fraze koje se koriste kao i osnove znakovnog jezika. Uključivanjem zdravstvenih radnika, kao i djelatnika iz sustava socijalne skrbi nastoji se promaknuti jednakost u pristupačnosti javno zdravstvenim i socijalnim uslugama što je temelj jednakosti svih građana.
Najčešći problem u komunikaciji s gluhim osobama je sam strah od bezuspješne komunikacije, mogućnost da se osobe neće razumjeti, frustracije koje proizlaze iz navedenog, prezaštićivanje, nenamjerno stigmatiziranje gluhe osobe i dr. Strpljenje i razumijevanje od ljudi koji razgovaraju s njima pomoći će gluhoj osobi da se poveže se svijetom oko sebe te pridonijeti njegovoj samostalnosti i osjećaju samopouzdanja. S tim u vezi osmislili smo program učenje osnovnog znakovnog jezika za čujuće osobe kao i program učenja osnovnih pravila kako komunicirati s gluhom osobom.
Program učenja osnovnog znakovnog jezika obuhvaća kratko predavanje o kulturi gluhih i o hrvatskom znakovnom jeziku, konverzaciju upoznavanja s gluhom osobom, dvoručnu abecedu, općenitu komunikaciju, iskazivanje potreba i interesa, minute, sati, dani u tjednu, mjeseci u godini, godišnja doba i vrijeme, brojevi, ključne riječi i sl. te najčešće fraze koje se koriste u javnim institucijama od samog prvog kontakta, uzimanja osnivanih podataka od korisnika te utvrđivanja razloga dolaska, upućivanje osobe na mjesto gdje joj se može pružiti tražena usluga pa do informacije o dostupnim financijskim i socijalnim naknadama i sl.
Program učenja osnovnog pravila kako komunicirati s gluhom osobom poslužit će kao temeljni alat za učinkovitu komunikaciju s gluhim osobama. Sadrži način ostvarivanja kontakta s gluhom osobom, stvaranja pozitivne atmosfere i dobrih međusobnih odnosa te utvrđivanje stanje sluha osobe kojoj se obraćate, stupanj njezine pismenosti, poznavanje jezika i ostalih oblika komuniciranja kako bi pristup gluhoj osobi bio što prikladniji. Identificira smještaj i položaj koji olakšava učinkovitu komunikaciju između osobe oštećena sluha i čujućih te način i tonalitet kojim se obraćamo gluhoj osobi. Također, kroz program nastojat će se prikazati kako na više načina preformulirati ono što se govori ukoliko dođe do nerazumijevanja tijekom komunikacije i sl.
Navedeni programi odvijat će se putem elektroničkog učenje ili e-učenje (engl. e-learning) koji predstavlja proces obrazovanja, uz uporabu nekog oblika informacijske i komunikacijske tehnologije, a s ciljem unapređenja kvalitete samog procesa kao i njegova ishoda. Ovaj oblik naobrazbe sve se češće susreće u praktičnoj primjeni, a posebnu ekspanziju doživio je uslijed situacije uzrokovane epidemijom novog koronavirusa COVID-19 (SARS—CoV-2).
Korisnici mogu pristupati sustavu za e-učenje s bilo kojeg računala dok god imaju pristup internetu, a sadržaj navedenih programa dostupan je u obliku video materijala podijeljenih u tematske cjeline (module).