Deset mjeseci uspješne provedbe projekta je iza nas. Sama ideja za projekt koji će se bazirati na pružanje socijalnih usluga online inspirirana je praksom nekih europskih zemalja, a javila se mnogo prije negoli je itko pomislio da je moguć bilo kakav lockdown ili ograničavanje kretanja. No, dogodila se pandemija koronavirusa i sve nas natjerala da većinu svakodnevice doslovno prebacimo u virtualni svijet, a projekt se pokazao kao put pogodak za novo normalno. Stoga ne čudi kako smo u samo nekoliko mjeseci uspjeli skupiti čak 73 korisnika (osobe oštećena sluha) od predviđenih 100.
Usluge koje su kroz projekt besplatno dostupne našim korisnicima najviše su pomogle studentima (usluga transkripcije) budući da je većina predavanja održana online i studentima je bila dostupna samo audio snimka predavanja, bez odgovarajućih titlova ili prijevoda na Hrvatski znakovni jezik. Ne moramo spominjati kako smo jedan period doslovno bili zatrpani snimkama s raznih fakulteta.
Usluga putem koje nas korisnici mogu angažirati da ih naručimo, odnosno ugovorimo termin na raznim mjestima (banka, liječnik i sl.) druga je najtraženija usluga. Korisnici si na ovaj način smanjuju vrijeme čekanja i povratnu informaciju mogu dobiti odmah.
Popularne su usluge i video poziva jer omogućavaju veću samostalnost osobe oštećena sluha budući da više sa sobom ne mora voditi tumača, nego da doslovno ima u svom pametnom telefonu, te usluga pravnog savjetovanja.
U deset mjeseci provedbe, uspjeli smo održati pet edukacija o načinima korištenja IT servisa za osobe oštećena sluha i to u Zagrebu, Novoj Gradiški, Puli, Bjelovaru i Slavonskom Brodu, te 1 predstavljanje on-line alata za pružanje socijalnih usluga za članove obitelji s ovisnim članom i stručnjake.
Osim osoba oštećena sluha, u projekt se uključilo i 14 stručnjaka iz zdravstveno socijalnog sektora koji se u svakodnevnom radu susreću s osobama oštećena sluha, te 3 člana obitelji registriranih korisnika. Svi oni uspješno su prošli e-learning znakovnog jezika dostupan na našoj web stranici.
U sljedećem tromjesečju u planu nam je održati još 6 edukacija o načinima korištenja IT servisa za OSI, još 1 predstavljanje on-line alata za pružanje socijalnih usluga za članove obitelji i stručnjake, te edukaciju edukatora za 10 stručnjaka u partnerskim organizacijama o načinima korištenja razvijenih IT alata za pružanje socijalnih usluga osobama oštećena sluha kako bi oni svojim organizacijama mogli uključiti još veći broj korisnika u projekt.
Projekt je financirala EU iz Europskog socijalnog fonda, OP Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. u iznosu od 1.499.382,72 kuna s intenzitetom potpore od 100%. Trajanje projekta je 24 mjeseca. Nositelj projekta je Udruga (na)gluhih osoba Videatur.