Od početka provedbe projekta, posjećujemo udruge gluhih diljem države kako bismo njihovim korisnicima približili online socijalne usluge koje nudimo putem naše interaktivne web stranice i mobilne aplikacije razvijenih u sklopu projekta Suvremene socijalne usluge za osobe oštećena sluha u partnerstvu s 9 udruga gluhih iz čitave kontinentalne Hrvatske i Istarske županije.
Plan je posjetiti 15 udruga iz različitih županija. Do sad smo predavanja održali u Udruzi gluhih i nagluhih Istarske županije u Puli, u Udruzi gluhih i nagluhih osoba Međimurske županije-Čakovec u Čakovcu, u Udruzi osoba oštećena sluha Bjelovarsko-bilogorske županije u Bjelovaru, u Udruzi gluhih i nagluhih Nova Gradiška u Novoj Gradiški, u Udruzi gluhih i nagluhih osoba Brodsko-posavske županije u Slavonskom Brodu, u Udruzi gluhih i nagluhih grada Varaždina i Varaždinske županije u Varaždinu, u Udruzi osoba oštećena sluha Vukovarsko-srijemske županije i grada Vinkovci u Vinkovcima, u Udruzi gluhih i nagluhih Šibensko-kninske županije u Šibeniku, u Udruzi gluhih i nagluhih osoba grada Splita i Splitsko-Dalmatinske Županije u Splitu, u Športskoj udruzi gluhih Nova Gradiška u Novoj Gradiški, u Udruzi gluhih i nagluhih grada Siska u Sisku, u Udruzi (na)gluhih osoba Videatur u Zagrebu i u Udruzi gluhih i nagluhih Osječko-baranjske županije u Osijeku.
Ostalo nam je posjetiti još dvije udruge što nam je u planu napraviti najkasnije do kraja ožujka kako bismo ispunili postavljeni pokazatelj i približili naše usluge što većem broju gluhih i nagluhih osoba.
Podsjetimo, online socijalne usluge koje nudimo u sklopu projekta su: daktlografija i transkripcija, prijevod s engleskog, naruči me, oblikovanje teksta, pravno savjetovalište, e-learning znakovnog jezika, tumač znakovnog jezika, video call centar. Sve usluge dostupne su i na našem interaktivnom web portalu, kao i na mobilnoj aplikaciji. Do sad su naši stručni suradnici i socijalni radnik pružili razne usluge za preko 150 registriranih korisnika i taj broj svakodnevno raste.
Osim navedenih usluga, na web stranici se moguće i informirati o svim pravima i povlasticama koje osobe s invaliditetom imaju, te posjetiti korisne linkove gdje se mogu pronaći potrebni obrasci ili kontakti potrebni za ostvarivanje određenih prava ili povlastica.
Na predavanjima, osim što upoznajemo osobe oštećena sluha s načinom kako se registrirati i kako koristiti navedene usluge, ujedno i instruiramo stručnjake koji s njima rade o tome kako im pomoći ukoliko zapnu u procesu.
Vjerujemo kako je ovaj način pružanja socijalnih usluga osobama oštećena sluha budućnost i kako je to jedan od najboljih načina da se doprinese rješavanju problema nedostatka usluga i kadra u ruralnim i deprivilegiranim dijelovima Lijepe naše, kako bi svi dobili isti tretman i uslugu koja im je potrebna.
Još jednom svima velika hvala na doprinosu i širenju rezultata projekta. Sigurni smo kako će isti zaživjeti i nakon njegova završetka, te će poslužiti i kao primjer za razvoj novih i poboljšanje postojećih socijalnih usluga.
Projekt je financirala EU iz Europskog socijalnog fonda, OP Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. u iznosu od 1.499.382,72 kuna s intenzitetom potpore od 100%. Trajanje projekta je 24 mjeseca. Nositelj projekta je Udruga (na)gluhih osoba Videatur.