Uvodna konferencija projekta Suvremene socijalne usluge za osobe oštećena sluha

U petak, 26.lipnja 2020. U 13:00h održana je uvodna konferencija projekta Suvremene socijalne usluge za osobe oštećena sluha.

Projekt Suvremene socijalne usluge za osobe oštećena sluha nastao je kao izraz potrebe gluhih i nagluhih osoba u RH i u provedbu uključuje 10 OCD-a koji okupljaju osobe oštećena sluha na svome području.

Uz predstavljanje projekta, konferencija je poslužila i kao sastanak nositelja s partnerima gdje su partneri upućeni u ono što je do sad napravljeno, međusobno se upoznali i dogovorili se o daljnjim koracima provedbe projekta.

Cilj projekta je povećati socijalnu uključenost osoba oštećena sluha kroz korištenje IT tehnologije kao alata pružanja socijalnih usluga u zajednici.

Aktivnosti koje će doprinijeti ostvarenju cilja su razvoj interaktivne web stranice, mobilne aplikacije i e-learning modela učenja znakovnog jezika. Putem web stranice i mobilne aplikacije gluhe osobe moći će samostalno koristiti usluge transkripcije i daktilografije, prijevod s engleskog jezika, moći će naručiti razne usluge za čije naručivanje im je do sad trebala pomoć čujuće osobe; također će moći koristiti uslugu pravnog savjetovanja, usluge oblikovanja teksta i tumača znakovnog jezika.

U sklopu stranice zamišljen je i razvoj e-learninga koji će koristiti zdravstveni i socijalni službenici s kojima su gluhe osobe često u kontaktu, te njihovi čujući članovi obitelji, radi poboljšalja međusobne komunikacije.

Do sad je u funkciju puštena samo web stranica, koja je na konferenciji i predstavljena od strane web dizajnera Paola Peleska, koji je istu za potrebe projekta i izradio.

Konferenciji je prisustvovalo 25 ljudi – partneri, te ostali dionici projekta, važni za njegovu provedbu.

Uvodni dio konferencije održala je stručna suradnica na projektu, Mateja Šimunović, a cijelo predstvaljanje na znakovni jezik prevodila je Valerija Anđelković, certificirana prevoditeljica znakovnog jezika, također zaposlena na projektu.

Nakon održane prezentacije na pitanja prisutnih odgovarao je voditelj projekta Josip Brozović, a prisutnima je predstavljena i socijalna radnica Adrijana Hadžić, čija je uloga na projektu od izuzetne važnosti za korisnike.

Od planiranih aktivnosti, do sad je uspostavljen online centar za pružanje socijalnih usluga, čime će se povećati socijalna uključenost i poboljšati kvaliteta života za 100 osoba oštećena sluha. Razvojem programa učenja znakovnog jezika kroz e-learning ojačat će se kapaciteti 25 stručnjaka za pružanje socijalnih usluga osobama oštećena sluha.

Kroz usvajanje osnova znakovnog jezika putem e-learninga, također će se osnažiti i 20 članova obitelji gluhih osoba s ciljem usklađivanja obiteljskog i poslovnog života, odnosno kako bi im se olakšala srb o gluhom članu obitelji.

Projekt Suvremene socijalne usluge za osobe oštećena sluha financirala je EU iz Europskog socijalnog fonda, OPULJP 2014.-2020. u iznosu od 1.499.382,72 kuna. Intenzitet potpore iznosi 100%.